Náš príbeh

Je vlastne jednoduchý …

Ako 13-roční sme sa začali v škole učiť anorganickú chémiu. Na rozdiel od väčšiny spolužiakov, nás to zaujalo. Časom sme zistili, že dôvodom ich nezáujmu bola nepochopená podstata učiva. Len sa „nadrvili“ to, čo bolo do školy nutné.

Učenie by nemalo byť o „drvení sa“, ale o pochopení a decká by malo aspoň trochu baviť, v lepšom prípade zaujať. Niečo bolo potrebné zmeniť.

>1. Niečo by sme mohli zmeniť
Čo je pre deti väčším magnetom ako hra? Vymysleli sme teda originálnu, úplne novú stolovú didaktickú hru o anorganickej chémii.

Základné rozhodnutie bolo, že to bude stolová hra, ktorú by mohlo hrať viac ľudí zoči-voči naraz. Deti sa dnes málo rozprávajú a ešte menej spoločne hrajú (okrem on-line PC bojoviek), všetci sú zabratí do nejakých monitorov a displejov.

Tvorba bola zábavou, ale preverila našu schopnosť dohodnúť sa. Nápadov sme mali veľa a všetky sa do hry zapracovať nedali. Veď len počet návrhov hracieho plánu prekročil číslo 70. Na názve ChemPlay sme sa zhodli okamžite 🙂

>2. Ukážme ju iným
Hra bola hotová, a boli sme zvedaví, čo na ňu povedia ľudia. Prihlásili sme sa do súťaže AMAVETu – Festival vedy a techniky 2014. Nemali sme čo stratiť. Mali sme šťastie – a hneď 2x:
1) aj keď sme zmeškali krajské kolo, pravidlá ešte umožňovali prihlásiť sa aj priamo do celoslovenského,
2) na prvý pokus sme získali Cenu Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a AMAVET (organizátor súťaže) nás ocenil postupom na Svetový festival vedeckých prác mládeže MILSET ESI 2015 (19.-25.7.2015) do Bruselu.
Mali sme obrovskú radosť. Zároveň sme zistili, ako sa hra ešte dá vylepšiť. Ďalšie mesiace sme mali čo robiť…

>3. Vyskúšajme ju v praxi
Koncom 1/2015 sme s malou dušičkou išli za našim chemikárom. Chceli sme hru vyskúšať na vyučovaní. Zareagoval úžasne a dal nám priestor. Nasledovali testovania aj na iných školách… Tu sa chceme poďakovať všetkým učiteľom a riaditeľom škôl, ktorí nás na svoje hodiny pustili. Predsa len, boli sme veľkou neznámou 🙂

Čo sme zistili? Decká na hodinách ožili, pýtali sa, premýšľali a tvorili. Vôbec nevnímali, že sú hromadne skúšaní a zároveň sa učia. Navzájom si radili a konzultovali s učiteľmi. Náš zámer vyšiel.

Ďalej sa všetko odvíjalo samé. Nevedeli sme čo bude na konci, ale črtala sa cesta, tak sme sa po nej pustili.

>4. Čo na hru povedia v Čechách?
Na svete bol funkčný, slovenskými deťmi a učiteľmi testovaný a pripomienkovaný prototyp. V rámci našich možností sme ChemPlay prezentovali na odborných konferenciách chemikárov a učiteľov prírodovedných predmetov. U nás mala hra úspech, začali sme premýšľať, aké názory by prišli z Čiech.

Objavili sme na webe akciu BRAVO VĚDĚ v Pardubiciach, kde má chémia silnú tradíciu. Kvalita prác to aj dokazovala. Išlo o konferenciu, popri ktorej sa súťažilo v prezentačných kategóriách. Vyhrali sme kategóriu „posterová prezentace“, zároveň sme zistili, že máme obrovské rezervy „na pódiu“. Reakcie zástupcov Pardubickej univerzity a Odboru školstva Magistrátu Pardubíc na ChemPlay boli nadšené, povzbudilo nás to.

>5. Máme produkt a čo ďalej?
Do rastúceho záujmu učiteľov prišla ďalšia šťastná náhoda – a vraj neexistujú 🙂  Dávid Richter z AMAVETu nám ponúkol vstupenky na akciu TEDx Youth, kde sme sa zoznámili so zaujímavými ľuďmi.

Dovtedy sme netušili, že existuje nejaký Connect a na čo je dobrý. Až kým sme na TEDx-e nestretli Vlada Vaculíka. Dal nám otázky, na ktoré sme nevedeli odpovedať 🙂 Dohodli sme si ďalšie stretnutie. Stalo sa. Otvoril nám oči, poradil a ukázal úplne nové možnosti. Vďaka rozhovoru s ním sme sa začali vážne zamýšľať nad tým, ako z prototypu urobiť predajný produkt, ktorý budú môcť učitelia na vyučovaní bežne používať. Začali sme riešiť, ako to dosiahnuť. Upozornil nás, že cesta by mohla začať napr. v súťaži Social Impact Award (SIA), kde súbežne so súťažou prebieha aj Impact Academy a práve v nej bude o pár dní uzávierka prihlášok.

>6. Social Impact Award Slovakia 2015
Prihlášku do Impact Academy sme stihli a čakali sme. Vybrali nás! Nasledovali 2 mesiace práce pod vedením „rozbiehača“ nádejných projektov. Vždy dobre naladený Juraj Kováč nás otázkami a úlohami posúval ďalej a nám sa črtal jasnejší obraz o budúcnosti hry. Pomohol nám prerobiť náš web aj s predobjednávkovým formulárom. Vo veciach sme už mali jasnejšie, tak sme sa prihlásili aj do samotnej veľkej súťaže SIA Slovakia 2015. Posun, ktorý sme urobili v Impact nám dodal odvahu a prihlásili sme sa do prestížnej českej súťaže Nápad roku 2015. Pravidlá nám dovoľovali účasť, tak sme to skúsili. Kým sme čakali na výsledok v Prahe, v Bratislave bola súťaž SIA v plnom prúde a my sme úžasne postúpili do finále! Vtedy prišla super správa aj z Prahy – postúpili sme do TOP 30! Bomba!

Finálový večer SIA Slovakia 2015 bol úžasný. Navyše, tesne pred našou prezentáciou sme dostali z Prahy e-mail, že sme postúpili do finále! Naša radosť bola taká obrovská, že svoju finálovú prezentáciu v SIA sme odprezentovali bez stresu, uvoľnení a nadšení. Možno aj to pomohlo k tomu, že sme si v ten večer odnášali víťaznú cenu.

Super pocit sme si dlho nevychutnali, na druhý deň nás čakala v škole písomka, tak sme utekali domov. Áno, pomedzi to všetko sme museli chodiť aj do školy… bolo to náročné.

>7. Nápad roku 2015 v Prahe
Vráťme sa späť. Elektronickú prihlášku do Nápadu roku CZ 2015 sme podali a čakali na rozhodnutie poroty. Tá vyberala z celkových 152 projektov TOP 30. Splnil sa nám sen, postúpili sme! Znamenalo to nové povinnosti a termíny. Popri škole sme to zvládali s odretými ušami, ale to porota nevidela 🙂 V tomto momente sa ako kľúčové ukázali skúsenosti z Impact Academy.

Prišiel termín TOP 30. Keď sme v Prahe videli konkurenciu… nebolo nám všetko jedno. Po pár dňoch napätia prišiel e-mail: „S radosťou Vám oznamujeme… Postúpili ste do finále… zašlite…“. Bolo to… SUPER!!! Znamenalo to ale ďalšie 2 cesty do Prahy, na Mentoring day a samotné finále. Ďalšie náklady. Tu nás podržal Amavet a OZ SOVA. Bez nich by to nešlo.

Mentoring day bol úžasný! Doobeda Lukáš Hrdlička rozdrvil našu PP prezentáciu „na prášok“ a vysvetlil nám, ako urobiť Prezentáciu. Bol skvelý! Poobede nás tiež nešetrili. Hneď prvý mentorský stôl sa konal v angličtine 🙂
Celý deň bol super. Veľa rád, nápadov, odporúčaní. Domov sme išli unavení, ale s plným blokom poznámok. Ostával nám týždeň na prípravu na finále – natočiť video, prekopať prezentáciu, dopísať v škole zmeškané písomky…

Finále? Opäť sme o 6.10 h. nasadli na rýchlik do Prahy. Pred nami boli posledné dva dni súťaže v priestoroch NOD 5, kde už čakala porota.

Urobili sme maximum, čo sme v tom momente dokázali a konečne sme sa bez stresu mohli porozprávať aj s inými finalistami. Všetkých sme nespoznali, ale bolo super, že sme našli ďalšie dva slovenské tímy.

V slávnostný večer sme sa znovu navliekli do našich, na kolene vyrobených, ChemPlay tričiek a s napätím sme čakali na vyhodnotenie. Celkové 5.miesto zo 152 projektov a Cena za najlepší študentský projekt! Nad očakávanie! Užili sme si gratulácie, svetlá, fotografovanie, rozhovory pre českú tlač aj televíziu! Emócie boli silné, večer sa nám zaspávalo ťažko. Ráno sme vo vlaku riešili, kedy si v škole dopíšeme písomku – z chémie 🙂

>8. SIA – pokračuje
Ako víťazi SIA 2015 sme získali 3-mesačný inkubačný program, v ktorom nám bol Rozbiehač Juraj Kováč veľkou oporou. V 07/2015 sme boli na celoeurópskom stretnutí národných víťazných projektov SIA 2015. Noví a zaujímaví ľudia z rôznych krajín…
Snažili sme sa urobiť maximum, aby sme mohli koncom prázdnin držať v rukách hotovú vyrobenú hru. Nepodarilo sa, nebolo dosť financií. Záujemcov sme už mali zo Slovenska aj Čiech a verili sme, že pribudnú aj z iných krajín EÚ.

>9. MILSET Expo-Sciences Iternational 2015
Ako víťazi svojej kategórie na Festivale vedy a techniky 2014 AMAVET v Bratislave, sme získali účasť na celosvetovom festivale, ktorý má vo svete svoje meno. Videli sme práce mladých ľudí zo 60 krajín sveta. Priniesol nám nových priateľov, nové zážitky a motiváciu.

>10. Crowdfunding
Koncom leta 2015 sme rozbehli v StartLab prípravu crowdfundingovej kampane, aby sme získali ďalšie peniaze na výrobu. Kampaň sme nastavili na 50 dní a super bolo, že ju matchingom podporila Nadácia SPP. Kampaň bola pre nás veľkou školou, ale podarilo sa a cieľovú sumu sme dokonca prekročili.

>11. Akcie pre verejnosť 
Aby si hru mohli vyskúšať ako sa vraví „Od Tatier k Dunaju“, rozhodli sme sa jeseň-obdobie našej crowdfundingovej kampane-využiť naplno na prezentáciu hry na verejnosti. A tak nás čakalo „turné“: Bratislava – Noc výskumníkov 2015 + Festival vedy a techniky 2015 AMAVET, Zvolen 2015 – Deň hrania, Košice 2015 – Hravenisko 2015. Bolo to dobré rozhodnutie. Ľudia boli ochotní podporiť vec, ktorú videli, mohli si ju zahrať aj s deťmi a páčilo sa im to.

>12. Prvý raz vo vyučovacom procese v Čechách
Dňa 02.10.2015 sme mali možnosť vyskúšať hru v českej ZŠ na Pražskej ul. v Znojme. Ing. Nešetřil z Prahy sa v rámci akcie www.chciucit.cz rozhodol odučiť 2-hodinovku chémie v škole, do ktorej chodil. Nás pozval, aby sme sa stali súčasťou „jeho“ hodiny. Decká boli super, pani učiteľka nadšená. Všetko dopadlo výborne.

>13. HUB Inkubátor 
V 9/2015 sme sa rozhodli opäť trochu posunúť. Podali sme prihlášku do Impact Inkubátora HUB. Porota vyberala zo 174 nápadov. Tešili sme sa, že sme prešli sitom a spolu s ďalšími 22 projektami sme dostali na 3 mesiace možnosť prejsť „večernou školou“. Podnikateľský plán, validácia nápadu, paragrafy, účtovníctvo … o tom aj ďalšom nám hovorili super mentori. V 12/2015 sme robili „skúšky“ a podarilo sa. Tešili sme sa z krásneho celkového 2.miesta! Okrem toho sme získali aj veľa super kamošov, so super nápadmi a stali sme sa HUBÁKMI 🙂

>14. Výroba 
Konečne je to tu! Objavil sa sponzor, ktorý zaplátal poslednú dieru vo financiách a hra išla konečne do tlače! Plán výroby a dodávky bol stanovený, nadšene sme čakali na voňavé krabice. Zistili sme však, že v reálnom živote veľa vecí „funguje“ inak. Termín sa z rôznych dôvodov odsúval a odsúval… a my sme v podstate už nič nedokázali ovplyvniť. Mali sme pocit, že sa komplikovalo všetko, čo sa len mohlo 🙂
Deň „D“ nakoniec predsa len prišiel. Hry dorazili do Bratislavy.

>15. Krst hry, distribúcia 
Na Krst sme sa tešili, plánovali a pripravovali… až to prišlo. V apríli 2016 nám v Bratislave, na pôde našej školy, hru pokrstili Alenka Ďuránová a Juraj Kemka. Krst nám moderovala Hanka Skljarszka. Títo hlavní aktéri nám výrazne pomohli už s priebehom našej crowdfundingovej kampane.
Veľmi nás potešilo, že krstu sa zúčastnili zástupcovia všetkých hlavných donorov, akademickej a vedeckej obce a médií. Podporiť nás prišli aj rodičia a kamaráti.

V Prahe sme dvojjazyčnú hru krstili o mesiac neskôr. V máji 2016 ju pokrstil Ing. Nešetřil, s ktorým sme sa prvý raz videli na súťaži Nápad roku 2015, kde nám odovzdával ocenenie. Neskôr sme spoločne nad hrou strávili ešte nejaký ten čas.

Distribúcia v SR sa rozbehla, v ČR je už v ponuke tiež…

A čo ďalej?
S ohľadom na záujem o hru aj za hranicami Slovenska, hľadáme cesty, ako ju dostať do krajín EÚ a riešime možnosť tvorby aplikácie. Takáto nadstavba na doskovú formu hry by otvorila nové možnosti jej využitia.

Začali sme chémiou, ale neplánujeme ňou skončiť. Hra sa učiteľom aj deťom páči, preto už premýšľame nad verziami aj pre iné „problematické“ predmety. Radi by sme vytvorili sadu didaktických hier a iných pomôcok. Nápadov je veľa, času je málo 🙂

Podporiť nás môžete aj Vy malým finančným darom na účet OZ SOVA – s poznámkou ChemPlay, alebo 2% z Vašich daní, ktoré môžete poukázať v prospech OZ SOVA. Pomôže nám to hru ešte viac priblížiť učiteľom aj rodičom na Slovensku aj v zahraničí.
Všetko potrebné nájdete v pätičke stránky.

Čas beží, trošku sme podrástli, ale stále stretávame nových super ľudí, ktorým by sme radi aspoň takto poďakovali. ĎAKUJEME patrí aj našim rodičom, ktorí nás stále podporujú, dospelákom z OZ SOVA, ktorí nám pomáhajú, no a veľká vďaka patrí našim sponzorom a crowdfunderom, bez ktorých by sa nič z tohto celého nepodarilo.

Ďakujeme.

Iva a Aďo