Náš příběh

Je vlastně jednoduchý …

Když jsme se jako 13-letí začali ve škole učit anorganickou chemii, zaujalo nás to. Na rozdíl od většiny spolužáků, nás chemie začala bavit. Časem jsme přišli na to, že důvodem jejich nezáujmu bylo nedostatočné pochopení podstaty učiva. Obyčajně se jen „nadrvili“ to, co bylo do školy nutné.

Vysvětlovali a pomáhali jsme jim, nakonec i pochopili, ale nebavilo je to. Uvědomili jsme si, že by bylo dobré něco změnit. Učení by nemělo byt o „drcení se“, ale o pochopení a děcka by mělo alespoň trochu bavit, v lepším případě zaujmout.

>1. Něco by jsme mohli změnit
V té době jsme ve škole psali práci o anorganické chemii a rozhodli jsme se, že do ní vložíme i vlastní přínos – originální a zcela novou hru. Vždyř co je pro děti větším magnetem jako hra?

Základní rozhodnutí bylo, že to bude desková hra, kterou bude moci hrát najednou více lidí. Zdálo se nám to důležité, pretože děti sa dnes poměrně málo povídají a jěště méně společne hrají. Všichni SMS-kují, mailuji, skypují, ale málo si navzájem povídají. Desková hra naše kritéria splňovala.

Tvorba hry byla zábavou, ale i prověrkou naší schopnosti sa dohodnout. Nápadů jsme měli hodně a všechny se do hry zapracovat nedali. Vždyť jen hrací plán měl více než 58 verzí a to jsme si asi 12x mysleli, že je to ta poslední. Nebyla. 🙂 Zato název ChemPlay vznikl v hračkářství a shodli jsme se na nem hned, to bola asi jediná věc na první šup.

>2. Ukažme ji i jiným
Když byla hra podla nás hotová, byli jsme zvědaví na to, co na ni řeknou jiní. Dověděli jsme se o souteži Festival vědy a techniky a přihlásili jsme se. Neměli jsme co ztratit, zkusili jsme štěstí – a měli jsme ho hned 2x:
1) zmeškali jsme totiž přihlášku do krajského kola, ale pravidla umožňovaly přihlásiť sa i přímo do celoslovenského,
2) hned na první pokus hra získala Cenu Přírodovědecké fakulty UK v Bratislavě a AMAVET (organizátor soutěže) ji ocenil postupem na Světový festival vědeckých prací mládeže MILSET ESI 2015 (19.-25.7.2015) do Bruselu.

Měli jsme obrovskou radost. Zároveň jsme si díky názorům cizích lidí uvědomili detaily, které bylo třeba změnit, abychom hru ještě vylepšili. Pracovali jsme tedy další 3 měsíce. Cenné rady jsme dostali např. i v občanském sdružení Vědecká hračka.

>3. Vyzkoušejme ji v praxi
Koncem ledna 2015 jsme se rozhodli vyskúšať hru aj priamo na vyučovaní. Ako za prvým sme išli s malou dušičkou za našim chemikárom. Bol ústretový a dal nám na svojich hodinách priestor. Potom nasledovali ďalšie testovania na iných školách… Tu by sme mali poďakovať všetkým učiteľom, ktorí nás do škôl, na svoje hodiny pustili.

Testování ukázaly, že jsme sa nemýlili. Při hře decka nasávali nové informace, začali přemýšlet, ale zároveň se bavili. Vůbec si neuvědomovali, že sú při hře hromadně zkoušeny a zároveň se učí. Hráli si, navzájem si radili, ptali se svých učitelů – učili se. Pro nás bylo podstatné, že hra potěšila decka i učitelé a že funguje.

Pak se vše odvíjelo jaksi samo, spontánně jsme se sunuli pořád dál.

>4. Co na hru řeknou v sousedních Čechách?
Měli jsme hotovou a testovanou verzi včetně pravidel, která prošla připomínkami mnohých učitelů – na světe byl funkčný prototyp. Aby sa o hře dovědelo co najvíc učitelů, začali jsme ji v rámci svých časových možností prezentovat hlavně na odborných konferencích chemikářů a učitelů přírodovědných předmetů. Na Slovensku měla hra u učitelů i dětí úspěch, začali jsme být zvědaví i na názor sousedů v Čechách.

Na webe jsme našli akci pro studenty základních a středních škol v Pardubicích, kde má chemie silnou tradici. Kvalita prací byla opravdu velmi vysoká. Šlo o konferenci, vedle ktorej probíhala i soutěž ve dvou prezentačních kategoriích. Potěšilo nás, že se nám podařilo vyhrát kategorii Posterová prezentace, zároveň jsme zjistili, že máme obrovské rezervy v prezentaci „na pódiu“. Pro nás byly důležité nadšené reakce zástupců Pardubické univerzity a Odboru školství na Magistrátě Pardubic. Povzbudilo nás to.

>5. Máme produkt a co dál?
Do stále většího zájmu učitelů přišla ďalší šťastná náhoda – a prý náhody neexistují 🙂  Dávid Richter z centrály slovenského AMAVETU nám nabídl vstupenky na akciu TEDx Youth, kde jsme se seznámili se zajímavými lidmi.

Do té doby jsme netušili, že existuje nějaký Connect a na co je dobrý, dokud jsme na TEDx-e nepotkali Vlada Vaculíka. Dal nám otázky, na které jsme nevěděli odpovědět 🙂 a dohodli jsme se, že se po akcii ještě setkáme. Stalo se. Otevřel nám oči, poradil a ukázal zcela nové možnosti. Díky jednomu rozhovoru s ním jsme se začali vážne zamýšlet nad tím, jak z prototypu udělat predajný produkt, který budou moci učitelé na vyučovaní běžně používat. Začali jsme řiešit, jak toho dosáhnout.

V závěru setkání nám dal další cennou informaci. Upozornil nás, že už o dva dny bude první setkání s organizátory soutěže veřejně prospěšných projektú Social Impact Award (SIA), kde souběžně se souteží probíhá i Impact Academy a právě v ní už bude uzávěrka přihlášek.

>6. Social Impact Award Slovakia 2015
Přihlášku do Impact Academy jsme stihli podat a čekali jsme na verdikt poroty. Vybrali nás! Následovali dva měsíce práce pod vedením „rozjížděče“ nadějných projektů. Vždy dobře naladěný Juraj Kováč nám postupně kladl nové a nové otázky, které posouvali kupředu náš projekt, i nás samých.

Dva měsíce práce prošly, nám sa začal rýsovat jasnější obraz o budoucnosti hry i o tom, co vše ještě musíme pro úspěch projektu udělat. Důležitým bodem byla předělávka našeho původního webu a jeho spuštění i s předobjednávkovým formulářem. Ve věcech jsme už měli jasněji, tak jsme se přihlásili i do samotné velké soutěže SIA Slovakia 2015.

Posun, který jsme udělali v rámci Impact Academy byl důležitý v tom, že jsme se v té době rozhodli přihlásit i do prestížní české soutěže Nápad roku 2015. Pravidla nám dovolovaly účast, tak jsme to zkusili. Zatím co jsme čekali na výsledek v Praze, v Bratislavě byla soutěž SIA v plném proudu a nám se v ní úžasně podařilo postoupit do finále! Z Prahy tehdy přišla další super zpráva – na základě přihlášky jsme postoupili do TOP 30! Neskutočně jsme se těšili 🙂

Finálový večer SIA byl úžasný. Navíc, přesně 5 minut před naší finálovou prezentací jsme dostali z Prahy e-mail se zprávou, že jsme v soutěži postoupili do TOP 12! Naše radost byla obrovská. Byla až taková, že svou finálovou prezentaci v SIA jsme odprezentovali bez stresu, uvolnění a nadšeni. Možná i to pomohlo k tomu, že jsme si v ten večer odnášeli vítěznou cenu.

Emoce a radost byly obrovské, ale museli jsme „utíkat“ domů, pretože nás na druhý den čekala ve škole písemka. To byla jediná „nepříjemnost“. Pomedzi to všet jsme museli samozrejme chodiť i do školy… bylo to dost náročné. A to jsme jěšte nevědeli, co jsme na seba „ušili“ účastí v české soutěži.

>7. Nápad roku 2015 v Praze
Vraťme se trošku zpět. Přihlášku do Nápadu roku jsme podali elektronicky a čekali na rozhodnutí poroty. Tá ze 152 projektů vybírala na základě přihlášek do TOP 30, které pak měli bojovat už osobně přímo v Praze. Nám sa splnil sen a postoupili jsme! Znamenalo to nové povinnosti a úkoly, ktoré jsme museli splnit v termínech. Zvládli jsme to sice s odřenýma ušima, ale to porota neviděla 🙂 V tomto okamžiku se jako klíčové ukázalo předchozí spuštění předobjednávek na našem webe. Díky tomu jsme už znali termíny jako výrobní náklady, optimální množství kusů, aby bola výrobní cena optimální. Řešili jsme výši prodejní ceny… jaká, proč, zda je marže dostatočná a proč? Samé nové věci. Úplné nový pohled na projekt. Zatímco SIA byla soutěž spíš o nádapě a jeho sociálním rozměru, český Nápad roku byla naopak soutěž pro podnikatelské projekty. Naštěstí již při spuštění webu jsme měli docela dobře dořešenou i komerční stránku, pretože jsme hře podle reakcí učitelů věřili.

Přišel termín TOP 30. Když jsme viděli témata soupeřů… nebylo nám všechno jedno. Po pár dnech napětí přišel e-mail: „S radostí Vám oznamujeme… Postoupili jste do finále… zašlete…“ no prostě další domáce úkoly. Bylo to… SUPER! Znamenalo to ale i další dvě cesty do Prahy, na Mentoring day a samotné finále.

Mentoring day byl úžasný! Dopoledne pan Lukáš Hrdlička, který školí českou managerskou špičku, rozdrtil naši prezentaci velmi kultivovaným způsobem doslova „na prášek“. Zároveň nám však vysvětlil, jak z našeho zmetku udělat seriózní Prezentaci. Byl skvělý a máme mu být za co vděční 🙂
Odpoledne nás také nešetřili 🙂 Hned první mentorský stůl se konal v angličtině.
Celý den byl vynikající. Spousta rad, nápadů, doporučení. Domů jsme šli unavení, ale s plným notesem poznámek. Zůstával nám jen týden na přípravu na finále – natočit video, předělat prezentaci, dopsat ve škole zameškané písemky…

Finále. Jak již 2x dříve, znovu jsme o 6.10 odcházeli rychlíkem do Prahy. Byly před námi poslední dva dny soutěže. Hned jsme se přesunuli do NODE 5, kde nás čekala porota.

Odprezentovali jsme nejlépe jak to v tom momentě šlo a konečne jsme si bez stresu mohli popovídat s jinými finalisty. Všechny jsme nepoznali, ale bylo super, že jsme našli další dva slovenské týmy.

Poslední den dopoledne jsme věnovali ďalší nové zkušenosti. Dostali jsme nabídku z hithit.cz na crowndfunding. Do té doby jsme o tom slyšeli v Impact Academy, ale nyní šlo o konkrétní nabídku jak získat peníze na výrobu hry. V tom čase jsme již měli první sponzory, ale financí ještě nebolo dost, takže jsme se potěšili.

No a přišel slavnostní večer. Navlékli jsme se znovu do ChemPlay triček a plní očekávaní jsme šli na vyhodnocení. Potřebuje komentář celkové 5.místo zo 152 projektů a Cena za nejlepší studentský projekt? Byla to obrovská radost. Užili jsme si světla, fotografování, rozdávání rozhovorů pro český tisk i televizi. Dalšíe ráno bylo vystřízlivěním, řiešili jsme, kdy si ve škole dopíšeme písemku – z chemie 🙂

>8. SIA – ještě pokračuje
Jako vítězové SIA 2015 jsme získali i super 3-měsíční inkubační program, ve kterém stále jsme. Kromě toho, že nás Rozjížděč Juraj Kováč stále kormidluje, absolvovali jsme v červenci 2015 celoevropské setkání vítězných projektů soutěže z jednotlivých zemí. Noví a zajímaví lidé z různých zemí…
Snažíme se dělat co je v našich silách, abychom mohli koncem prázdnin držet v rukou hotovou vyrobenou hru.

>9. MILSET Expo-Sciences Iternational 2015
Jako vítězové své kategorie na Festivalu vědy a techniky 2014 v Bratislavě, který každoročně na Slovensku pořádá AMAVET, jsme jako jednu z cen získali účast na celosvětovém festivalu, který má ve světě své jméno.

Dojmy jsou jěště úplně čerstvé, protože skončil 25.7.2015. Bylo to úžané, zajímavé a inspirující, s možností prohlédnout si práce mladých lidí z krajin celého světa.  Přinesl nám nové kamarády, nové zážitky a motivaci do dalšího studia a bádaní.

>10. Co dál?
Setkáváme super lidi, kteří se nám různými způsoby snaží pomoct a rádi bychom jim všem poděkovali. Naše DÍKY patří taky našim rodičům, kteří nás podporují.

Krom toho:
– bojujeme o přízeň sponzorů, kteří našemu projektu uvěří a pomohou všem dětem v základních a středních školách -bohužel, vôbec to není snadné,
– připravujeme crowdfunding,
– dolaďujeme design hracího plánu tak, aby byl pro oko atraktivnější,
– připravujeme kompletnou digitalizaci hry, jako podklad pro výrobu a
– vzhledem k zájmu o hru i za hranicemi Slovenska, hledáme možnosti distribuce v jednotlivých zemích EÚ.

Začali jsme chemií, ale neplánujeme ní skončit. Hra se učitelům i děte líbí, zájem o její koupi dokazují přibývající předobjednávky, preto už přemýšlíme nad verzemi i pro jiné „problematické“ předměty. Největší zájem je o fyziku, kterou už nosíme v hlavách 🙂 Chtěli bychom vytvořit sadu didaktických her.

Rádi bychom však nejprve zrealizovali naši prvotinu – ChemPlay!

Zájemce máme ze Slovenska i Čiech a nejnověji i z Belgicka. Věříme, že postupně přibudou i z dalších zemí EÚ.

Podpořte i Vy náš projekt!

Děkujeme.

P.S. Pokud v textě naleznete gramatickou chybu, neváhejte a napište nám. Jazykové verze si děláme sami 🙂