Náš príbeh

Je vlastne jednoduchý …

Ako 13-roční sme sa začali v škole učiť chémiu. Na rozdiel od ostatných sme pochopili podstatu, preto nás ako veda zaujala. Ostatní sa len „nadrvili“ to, čo bolo nutné na písomky. A v tom sme videli problém!

>1. Niečo by sme mohli zmeniť
Pre deti je prirodzené učiť sa hrou. Rozhodnutie bolo na svete. Bude to stolová hra, ktorou budeme búrať mýty o chémii. Lebo dnes sa málo rozprávame a ešte menej sa spoločne hráme. Každý je len prilepený k svojmu mobilu.

Tvorbou sme sa zabávali, nápadov bola spústa, nie na všetkých sme sa zhodli. Návrhov hracieho plánu bolo viac ako 70! Na názve ChemPlay sme sa však zhodli okamžite 🙂

>2. Ukážme ju iným
Hra bola „hotová“. Ale čo na ňu povedia ľudia? Prihlásili sme sa do súťaže Festival vedy a techniky AMAVET 2014. Dopadlo to nečakane. Získali sme Cenu Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a AMAVET našu prácu ocenil postupom na Svetový festival vedeckých prác mládeže MILSET ESI 2015 (19.-25.7.2015) do Bruselu.
Mali sme obrovskú radosť. Zároveň sme zistili, ako sa hra ešte dá vylepšiť. Ďalšie mesiace sme mali čo robiť…

>3. Vyskúšajme ju v praxi
Koncom 1/2015 sme opatrne oslovili nášho chemikára. Chceli sme hru vyskúšať na vyučovaní. Zareagoval úžasne a dal nám priestor. Nasledovali testovania aj na iných školách… Tu sa chceme poďakovať všetkým učiteľom a riaditeľom škôl, ktorí nás na svoje hodiny pustili. Predsa len, boli sme veľkou neznámou a ešte aj deti 🙂

Čo sme zistili? Decká na hodinách ožili, pýtali sa, premýšľali a tvorili. Nevnímali, že sú hromadne skúšaní a zároveň sa učia. Radili si, aj konzultovali s učiteľmi. Tento scenár sa opakoval všade. získali sme pocit, že náš zámer vyšiel.

>4. Čo na hru povedia v Čechách?
Mali sme funkčný, slovenskými deťmi a učiteľmi testovaný a pripomienkovaný prototyp. Hru sme úspešne prezentovali na rôznych odborných konferenciách. Začali sme premýšľať, aké názory by prišli z Čiech.

Objavili sme akciu BRAVO VĚDĚ v Pardubiciach, kde má chémia silnú tradíciu. Vyhrali sme kategóriu „posterová prezentace“. Reakcie zástupcov Pardubickej univerzity a Odboru školstva Magistrátu Pardubíc na ChemPlay boli nadšené, povzbudilo nás to.

>5. Máme produkt a čo ďalej?
Prišla šťastná náhoda 🙂  Dávid Richter z AMAVET-u nám ponúkol vstupenky na akciu TEDx Youth, kde sme sa zoznámili so zaujímavými ľuďmi. Dovtedy sme netušili, kto je to Vlado Vaculík, že existuje nejaký Connect a na čo je dobrý. „Vaco“ nám dal veľa rád a ukázal nové možnosti. Začali sme sa vážne zamýšľať nad tým, ako z prototypu urobiť produkt, ktorý by mohli učitelia na vyučovaní bežne používať.

>6. Social Impact Award Slovakia 2015
Prihlášku do Impact Academy sme stihli na poslednú chvíľu a… Vybrali nás! Nasledovali 2 mesiace práce pod vedením Juraja Kováča – „rozbiehača“ nádejných projektov. Pomohol nám, aj nás povzbudil a prihlásili sme sa do súťaže SIA Slovakia 2015. Posun, ktorý sme pri ňom urobili nám dodal odvahu a prihlásili sme sa paralelne so SIA Slovakia 2015 aj do prestížneho českého Nápadu roku 2015. Jednoducho sme to skúsili. V Bratislave sme v SIA postúpili do finále a zároveň prišla správa z Prahy – postúpili sme do TOP 30! To bolo čosi! Finálový večer SIA Slovakia 2015 bol úžasný aj tým, že sme sa tesne pred našou prezentáciou dozvedeli, že aj v Prahe sme postúpili do finále! Bola to obrovská radosť. Finále SIA sme si užívali. Uvoľnení, nadšení a bez stresu. Možno aj preto sme v ten večer odnášali víťaznú cenu.

Super pocit! Ale na druhý deň nás čakala v škole písomka. Áno, pomedzi to všetko sme chodili aj do školy… bolo to náročné.

>7. Nápad roku 2015 v Prahe
Vráťme sa späť. Prihlášku do Nápadu roku CZ 2015 sme podali a čakali. Porota vyberala zo 152 projektov TOP 30. Že sme postúpili, už to bolo ako zo sna! Každá minca má ale dve strany. Pribudli nové povinnosti a termíny. Popri škole sme to zvládali s odretými ušami, ale to porota nevidela 🙂 V tomto momente sa ako kľúčové ukázali skúsenosti z Impact Academy.

Prišiel termín TOP 30. V Prahe bola konkurencia obrovská! Po pár dňoch napätia prišiel e-mail: „S radosťou Vám oznamujeme… Postúpili ste do finále… zašlite…“. Bolo to… SUPER!!! Z druhej strany… ďalšie 2 cesty do Prahy, na Mentoring day a samotné finále + ďalšie náklady. Tu nás podržal AMAVET a OZ SOVA. Bez nich by to nešlo.

Mentoring day bol úžasný! Doobeda Lukáš Hrdlička rozdrvil našu PP prezentáciu „na prášok“ a vysvetlil nám, ako urobiť Prezentáciu. Bol skvelý! Poobedie prinieslo super mentoringy s množstvom rád, nápadov a odporúčaní. Domov sme sa doslova ťahali, ale s plným blokom poznámok. Ostával týždeň na prípravu na finále – natočiť video, prekopať prezentáciu, dopísať v škole zmeškané písomky…

Finále? Opäť sme o 6.10 h. nasadli na rýchlik a čakali nás dva finálové dni súťaže v priestoroch NOD 5, kde už čakala porota.

Urobili sme maximum, čo sme dokázali. Bolo super stretnúť vo finále aj ďalšie dva slovenské tímy.

Na vyhlasovanie víťazov sme sa znovu navliekli do našich, na kolene vyrobených, ChemPlay tričiek a napätí čakali. Celkové 5.miesto zo 152 projektov a Cena za najlepší študentský projekt! Nad očakávanie! Emócie boli silné, večer sa nám zaspávalo ťažko. Ráno sme vo vlaku riešili, kedy si v škole dopíšeme písomku – z chémie 🙂

>8. SIA – pokračuje
Ako víťazi SIA 2015 sme získali 3-mesačný inkubačný program, v ktorom nám bol Rozbiehač Juraj Kováč znova oporou. V 07/2015 sme na celoeurópskom stretnutí národných víťazných projektov SIA 2015 spoznali nových zaujímavých ľudí.

>9. MILSET Expo-Sciences Iternational 2015
Ako víťazi kategórie sme na Festivale vedy a techniky 2014 AMAVET získali účasť na celosvetovom festivale, ktorý má vo svete svoje meno. Videli sme práce mladých ľudí zo 60 krajín sveta. Priniesol nám nových priateľov, nové zážitky a motiváciu.

>10. Crowdfunding
Koncom leta 2015 sme rozbehli v StartLab prípravu crowdfundingovej kampane. Nemali sme dosť peňazí na výrobu. Kampaň sme nastavili na 50 dní a super bolo, že ju matchingom podporila Nadácia SPP. Kampaň bola pre nás veľkou školou, ale podarilo sa a cieľovú sumu sme dokonca prekročili. Opäť v tom mal prsty aj „rozbiehač“ Juraj Kováč.

>11. Verejnosť 
Aby si hru vyskúšali, ako sa vraví „Od Tatier k Dunaju“, rozhodli sme obdobie našej crowdfundingovej kampane využiť na prezentáciu hry na verejnosti. Čakalo nás „turné“: Bratislava – Noc výskumníkov 2015 + Festival vedy a techniky 2015 AMAVET, Zvolen 2015 – Deň hrania, Košice 2015 – Hravenisko 2015. Bolo to správne rozhodnutie. Ľudia boli ochotní podporiť vec, ktorú naživo videli a páčila sa im.

>12. Prvý raz vo vyučovacom procese v Čechách
Dňa 02.10.2015 sme mali možnosť vyskúšať hru v českej ZŠ na Pražskej ul. v Znojme. Ing. Nešetřil z Prahy sa v rámci akcie www.chciucit.cz rozhodol odučiť 2-hodinovku chémie v škole, do ktorej chodil. Nás pozval ako hostí. Decká boli super, pani učiteľka nadšená. Všetko dopadlo výborne.

>13. HUB Inkubátor 
V 9/2015 sme si podali prihlášku do Impact Inkubátora HUB. Porota vyberala zo 174 nápadov. Prešli sme sitom a s ďalšími 22 projektami sme dostali možnosť za 3 mesiace prejsť „večernou školou“. Podnikateľský plán, validácia nápadu, paragrafy, účtovníctvo … o tom aj ďalšom nám hovorili super mentori. V 12/2015 sme robili „skúšky“ a podarilo sa. Tešili sme sa z krásneho celkového 2.miesta! Získali sme aj veľa super kamošov, so super nápadmi a stali sme sa HUBÁKMI 🙂

>14. Výroba 
Hurá! HUBÁCI nám pomohli a objavili sponzora, ktorý zaplátal poslednú dieru vo financiách a hra išla konečne do tlače! Čakali sme na voňavé krabice. V reálnom živote veci „fungujú“ akosi inak. Termín sa z rôznych dôvodov odsúval a odsúval… Komplikovalo sa snáď všetko, čo sa mohlo. Deň „D“ nakoniec predsa len prišiel a hry dorazili do Bratislavy 🙂

>15. Krst hry, distribúcia 
Krst sme plánovali, tešili sa… až to prišlo. V 4/2016 nám hru na pôde našej školy pokrstili herci Alenka Ďuránová a Juraj Kemka. Moderovala ho Hanka Skljarszka. Hlavní aktéri nám výrazne pomohli už s priebehom našej crowdfundingovej kampane.
Krstu sa zúčastnili aj zástupcovia všetkých hlavných donorov, akademickej a vedeckej obce a médií. Podporiť nás prišli aj rodičia a kamaráti.

V Prahe dvojjazyčnú hru pokrstil v máji 2016 Ing. Nešetřil, ktorý nám v Prahe na Nápade roka 2015 odovzdával ocenenie a vyjadril nám svoju podporu.

Distribúcia sa rozbehla…

>16. Nadácia Pontis – dôležitý partner
sa stala dôležitou súčasťou projektu. V roku 2017 sme sa stali víťazom 1. ročníka súťaže Generácia 3.0 a v roku 2018 sme mali možnosť, spolu s ďalšími ocenenými projektmi, prejsť veľkou „pontisáckou“ školou. Vďaka Pontisu sme sa ocitli na EduMape, čo nás spojilo s množstvom ľudí, ktorí sa vo vzdelávaní snažia čosi zmeniť k lepšiemu.

>17. Aplikácia
Testovacia verzia už nejaký ten týždeň existuje. Ako to už býva, vyskytli sa problémy, ale vďaka nim sme úplne zmenili koncept. Podľa slov učiteľov, ktorí ju dostali do rúk,  k lepšiemu. Pozostávať bude z dvoch modulov. Jeden bude veľkým pomocníkom pri doskovke, druhý bude jej vedomostnou nadstavbou vo forme kvízu. On-line verzia zatiaľ pre svoju náročnosť ostáva stáť na mieste, ale myšlienka tu je a možno tiež len potrebuje počkať na svoj čas.

 

Čas beží. Začali sme ako 13-roční, dnes sme študentami univerzít. Vďaka super ľuďom v našej blízkosti projekt rastie ďalej. Radi by sme sa aspoň takto poďakovali. ĎAKUJEME patrí aj našim rodičom, ktorí nás podporujú, dospelákom z OZ SOVA, ktorí nám pomáhajú. Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa v školstve snažia čosi zmeniť k lepšiemu.

Iva a Aďo